Sport Srbije – tenis Srbije

Teniska reprezentacija Srbije je prvi put u svojoj istoriji osvojila Dejvis kup, savladavši u nedelju Francusku sa 3:2. Srbija je od nastanka Davis kupa 1900. godine, njegov trinaesti pobednik.

“Ovo je najneverovatniji trenutak u mom zivotu”, kaže Troicki na temu pobede. Novak Đoković nastavlja ; “Istorijski trenutak. Ovo je naš najveći uspeh kao pojedinaca, tima i zemlje. Još nismo svesni šta smo postigli. Ovo je najlepši momenat u mojoj karijeri, verovatno najdraži mojoj naciji. Ovo je kao da smo osvojili svetski kup.”

Srbija je krunisani šampion Dejvis kupa prvi put posle izvanrednog nastupa u kome je Viktor Troicki pobedio Mihaela Ljodru rezultatom 6-2, 6-2, 6-3 u odlučujucoj petini u Beogradu u nedelju.

Novak Đoković ispisuje istoriju srpskog tenisa zlatnim slovima. Postavio je temelje nove, lepše budućnosti Srbije, kada je u pitanju beli sport na ovim prostorima. Već sa 16 godina, Novak je nanizao vrhunske rezultate, zbog kojih mu mogu zavideti znatno stariji igrači. Četiri godine nakon toga, opasno se približio ostvarenju životnog sna – već je postao treći teniser sveta: Novak Đoković! Na pitanje šta želi da postane kad poraste, bez razmišljanja odgovara: “prvi reket sveta”.

Novak Đoković

Za Đokoviće može da se kaže da je porodica sportista. Srđan je još kao mali stao na skije u Zvečanu gde je živeo, a onda se uspešno takmičio dugi niz godina na belim stazama. Životna prekretnica nastala je 1984. kada je završio školu skijanja i zaposlio se kao instruktor u prestižnoj ”Geneksovoj” školi na Kopaoniku. Tamo je, takođe kao instruktor skijanja, jedne zime stigla i lepa vitka Dijana, diplomirani DIF-ovac. Srđana i Dijanu su sve češće viđali zajedno na stazi. I ta zajednička ljubav prema planini i belim stazama ih je spojila. Zauvek!
Od trojice sinova prvi je na svet stigao Novak. Četiri godine mu je bilo kada je na Kopaoniku, gde su živeli, Novak uhvatio reket u ruke. Trčkarao je sa reketom za starijima u letnjem teniskom kampu, pokušavajući da prebaci lopticu preko mreže. Bilo je tako neko vreme. Novak je imao osam godina kada ga je ”snimilo” oštro oko iskusne Jelene Genčić. Uvek uzdržana u izjavama, ovom prilikom nije mogla a da ne prokomentariše: ”Ovo je najveći talenat koji sam videla posle Monike Seleš.”

2006. godine Novak je osvojio svoj ATP prvenac u holandskom gradu Amersfortu, a odmah potom uzima titulu i u Mecu. To mu je omogućilo da postane najmlađi igrač u Top 20. Iste godine Novak Đoković je odigrao i svoje prvo Grand Slam četvrtfinale, i to na Rolan Garosu. Sezonu je završio na sjajnom 16. mestu. A, onda je došla sezona iz snova. Već prve nedelje 2007. godine Novak se popeo na šampionsko postolje na startu letnje australijske turneje u Adelajdu. Bila je to samo uvertira za neverovatno uspešnu sezonu koja je usledila. Najpre je došao do polufinala u Roterdamu, a onda je počela potpuna prekretnica i probijanje ka samom svetskom vrhu. Nakon poraza u finalu Indijen Velsa, Novak Đoković je osvojio prvu titulu iz Masters serije na “petom Grand Slam”-u u Majamiju. Nekoliko nedelja kasnije srpski teniser stiže do najsjajnijeg odličja na turniru u Eštorilu. Usledeli su polufinale Rolan Garosa i Vimbldona, da bi sredinom avgusta na turniru u Montrealu, koji je osvojio, savladao prva tri tenisera sveta: Rodžera Federera, Rafaela Nadala i Endija Rodika. Na US Open-u stigao je do svog prvog Grand Slam finala, gde je poražen od Rodžera Federera. U nastavku sezone, Novak je Srbiji obezbedio istorijski plasman u Svetsku grupu Devis kupa, a zatim je osvojio i petu titulu u 2007. godini u Beču. Sredinom novembra sjajna sezona Novaka Đokovića krunisana je prvim učešćem na Masters kupu u Šangaju, gde nije uspeo da se plasira u polufinale. I pored toga, Đoković je godinu završio na sigurnom trećem mestu! U 2008. Novak je osvojio prvi Grend Slem u karijeri – Australijen Open, a nakon toga još tri velika trofeja, na Masters turnirima u Indijen Velsu i Rimu, da bi krunu sezone stavio na Masters kupu u Šangaju.
Novak je 2009. godinu otvorio u Brizbejnu, gde je na startu takmičenja poražen od Ernesta Gulbisa. Niko nije mogao ni da sluti da će ovo biti najuspešnija sezona u karijeri našeg tenisera do sada. Novak je odigrao deset finala, a na pobedničko postolje popeo se u pet gradova: Dubai, Peking, Bazel, Pariz. Međutim, Novaku je sigurno najdraža titula u svom rodnom gradu, Beogradu, u kome je održan prvi srpski ATP turnir ikada u mesecu maju. Sinsinati, Rim, Monte Karlo, Majami (svi iz kategorije Masters 1000) i Hale izmakli su iz Đokovićevih ruku, ali su značajno doprineli da Novak i ovu godinu završi kao treći teniser na svetskoj rang listi i bude za korak bliži poziciji broj dva, koja je most do ostvarenja sna.

https://www.youtube.com/watch?v=kNmkWRvYYhg

Viktor Troicki

– Viktor Troicki je 2010. stigao do polufinala Dohe, gde je poražen od Rafaela Nadala
– Stigao je do četvrtog kola turnira Masters Serije u Indijan Velsu
– Viktor je četvrtfinalista na turnirima u Zagrebu i Beogradu, gde je izgubio od Švajcarca Stanislasa Vavrinke
– Najbolji plasman u dublu mu je 58. mesto na rang listi
– U paru sa Marselom Granjolersom, Viktor Troicki je stigao do polufinala Madrida
– 2009. godine, Viktor je stigao do najboljeg plasmana u singlu, 24. mesta na svetskoj rang listi
– Sa srpskom reprezentacijom slavio je istorijski trijumf na Svetskom kupu u Dizeldorfu, gde je pobedio Rajnera Šutlera
– Viktor je stigao do polufinala turnira u Zagrebu
– Igrao je finale ATP turnira u Bangkoku, gde je poražen od Žil Simona
– Bio je u četvrtfinalu ATP turnira u Hamburgu i Auklandu
– U dublu je stigao do trećeg kola gren slem turnira na Vimbledonu u paru sa Kristofom Kasom iz Nemačke, gde su poraženi od Kubota/Maraha.
– Sa Kasom je stigao i do polufinala parova na turniru u Bazelu
– Novak Ðoković mu je bio partner kada je stigao do polufinala dubla u Monte Karlu
– 2008. Viktor Troicki je ostvario jedan od najveæih uspeha u karijeri plasmanom u finale turnira u Vašingtonu, gde je izgubio od Huan Martin del Potra
– Stigao je do finala Bermuda čelendžera i polufinala sledećih čelendžera: San Marino, Rijeka, Monca, i Beograda
– Na Rolan Garosu je došao do četvrtfinala sa partnerom Jankom Tipsarevićem
– 2007. godine Viktor je pobedio svog druga Novaka Ðokovića u drugom kolu Umaga, gde je zaustavljen u polufinalu
– Finalista je čelendzera u Busanu, Koreji i polufinalista Marakeša u Maroku i Bergamu
– U konkurenciji dublova najbolji plasman je polufinale ATP turnira u Mumbaju 

Janko Tipsarević

Pobedio je u singlu na Otvorenom prvenstvu Australije za juniore 2001 godine; stigao je do četvrtfiinala Rolan Garosa (Otvorenog prvenstva Francuske) i krajem 2001. Godine se našao na drugom mestu juniorske ITF liste.

Dejvis Kup

Janko je učestvovao u Dejvis Kupu svake godine, počevši od 2000. godine; u tom trenutku bio je najmlađi igrač u istoriji Dejvis Kupa; 2001-02. igrao je za reprezentaciju SR Jugoslavije, 2003-06. za Srbiju i Crnu Goru a sada predstavlja Srbiju. U 2010., Srbija je, sa Jankom Tipsarevićem u timu, postala šampion Dejvis kupa.Učinak u singlu 25–11, učinak u dublu 7–2.

Gren Slem turniri

Do sada, najbolji rezultat na Gren Slem turnirima ostvario je plasmanom u četvrto kolo Vimbldona 2007 i 2008 godine

2010

– stiže do polufinala u Čenaju (izgubio od Malisa) i Los Anđelesu (izgubio od Kverija), četvrtfinala u Dubaiju (izgubio od Južnjija) i Vašingtonu (izgubio od Čilića)
– finalista je u Hertogenbošu (izgubio od Stahovskog)
– zaradio je povredu članka u Torontu, nije igrao sve do US Opena, gde je pobedio Rodika u 2. kolu i izgubio od Monfisa u 3. kolu
– predstavlja Srbiju i postaje šampion Dejvis kupa (u polufinalu je pobedio Berdiha i Štepaneka)
– na ATP čelindžer turu, plasirao se u polufinale Gemaxa u Beogradu

2009

– završava u prvih 50 ATP igrača 2. godinu za redom
– bilans 11-4 posle US Opena
– igra prvo ATP finale u Moskvi (izgubio od Južnjija)
– stiže do polufinala u Beču i četvrtfinala u Mecu
– pobednik je čelindžera u Monsu (savladao Stahovskog)
– neporažen je (3-0) na ARAG ATP World Team Championship turniru, Srbija osvojila titulu
– najbolji rezultat na Gren Slemu je 3.kolo na Rolan Garosu (izgubio od Marija)
– postiže lični record, 30 pobeda (18-12 na tvrdoj podlozi, 9-10 na šljaci i 3-3 na travi)

2008

– završava 2008 među prvih 50 ATP igrača (drugi Srbin pored Đokovića)

– učestvuje u sledecim ATP četvrtfinalima: Zagreb (gubi od Stahovskog), Majami, Mec i St. Petersburg

– otvara sezonu plasmanom u treće kolo Otvorenog prvenstva Australije (gubi od Federera 10-8 u petom setu nakon 4,5 sati borbe)

prvi put se našao u četvrtfinalu AMS u Majamiju pobedama nad Južnim (ATP #11) i Davidenkom na Vimbldonu pobeđuje Endija Rodika (ATP #6) u drugom kolu, takmičenje završava u četvrtom kolu (gubi od Šutlera)

– bilans 17-14 na tvrdoj podlozi, 5-2 na travi i 4-5 na šljaci

2007

– završava 2007 među 75 najboljih igrača ATP

– stiže do trećeg kola AMS Indijan Velsa pobeđuje Srihaphana i Hjuita (ATP #20)

– osvaja čelendžer u Zagrebu (pobedom protiv Silve)

– igra u trećem kolu na Rolan Garosu, u drugom u Kvinsu, te stiže do četvrtfinala u Hertogenbošu

– stiže do četvrtog kola na Vimbldonu, dobivši prva tri meča u 5 setova (time postavši prvi igrač kome je to pošlo za rukom od 1974)

– na US Openu završava takmičenje u 2 kolu nakon povrede desnog rebra u meču protiv Nadala

– plasira se u polufinale ATP u Moskvi

U 2006. Janko Tipsarević postaje drugi najbolje plasirani igrač iz Srbije – iza Novaka Đokovića – i po prvi put se probio među prvih 100 igrača na ATP listi

– osvaja četiri Čelendžera: pobeđuje Cakla (Beograd), Rožea Vaselina (Samarkand), Bopanu (Buhara) i Bogdanovića (Mons)

– stiže do finala Čelendžera na šljaci u Drezdenu (gubi od Greula)

– ulazi u dva četvrtfinala ATP turnira: u Notingemu i Moskvi

SHARE IT: