Planina Zlatar

Planina Zlatar

Zlatar (najviši vrh Golo brdo 1.627 metara) se nalazi između reka Lima, Uvca, Mileševke i Bistrice, na obodu divljine visoravni Peštera, u jugozapadnoj Srbiji. U imenu planine Zlatara sažeta su sva njena besprekorna ekološka svojstva: mirisne livade i bistra smaragdno zelena jezera okružena gustim šumama bora, omorike i breze, organska proizvodnja heljde i pijuckanje lekovitog čaja uz odmor na mirisnim jastucima napunjenim lekovitom heljdom, spoj mediteranske i planinske klime, maksimalan broj sunčanih dana /preko 2000 sunčanih sati godišnje/, blagotvorni vazduh obogaćen terpentinom i ozonom, beskrajni veličanstveni vidici… Planina Zlatar po morfologiji, klimi i biljnom pokrivaču, odnosno autentično očuvanoj prirodi, svrstava se u značajne turističke regije Srbije, u kojoj se mogu razvijati sportsko-rekreativni, izletnički, zdravstveno-lečilišni, lovni, kongresni, ekskurzivni i turizam na selu. Nedaleko od planine Zlatar može se posetiti kanjon reke Uvac, najveće prirodno stanište beloglavog supa na Balkanu – zaštićene ptičije vrste. Prirodni rezervat Uvca, kao ekološko područje Srbije, zbog interesantnosti i lepote pejzaža, bistre vode jezera i reka bogate ribom i mogućnosti splavarenja i foto-turizma, privlači pažnju mnogim turistima.

Uredbom Vlade Republike Srbije, područje doline Uvca u kome su Uvačko, Zlatarsko i Radoinjsko jezero, brda u međurečju reka Uvca i Vape i delovi njihovih pritoka Veljušnice, Zlošnice, Marića reke, Tisovice, Vršavine, Kladnice i više potoka, stavljeno je pod specijalni režim zaštite i proglašeno za Zaštićeno Prirodno dobro Prve kategorije od izuzetnog značaja, koje se prostire na 7.543 hektara.

Pošto visina vode jezera Uvac i jezera na području Zlatara varira i nije predvidiva jer zavisi od energetskih potreba, redovne vožnje čamcem po jezeru Specijalnog Rezervata prirode nisu uvek na raspolaganju posetiocima. Stoga se za uzbuđenje posetilaca organizuju vožnje džipovima. Džip tura na području jezera i Specijalnog Rezervata prirode Uvac počinje živopisnom i prekrasnom safari vožnjom planinom Zlatar, jednoj od najlepših planina Srbije koja je deo Starovlaških planina Dinarskog područja. Planina Zlatar je potpuno okruženja jezerima i odlikuje je prekrasna flora i fauna, uključujući guste borove šume. Vožnja džipovima po Zlataru i Uvcu vodi do jednog od veličanstvenih vidikovaca odakle se pruža panoramski pogled na čitav region. Posle safari vožnje počinje pešačka tura planinskim grebenom iznad predivnih meandara reke Uvac. Brojni vidikovci se nižu jedan za drugim i pružaju mogućnost fotografisanja ove veličastvene lepote i prirodnog raja. Vožnja džipom obuhvata vožnju brdskim vozilima u ukupnoj dužini od oko 40 km. Po dolasku na vidikovac posetiocima je na raspolaganju odlična mogućnost šetnje kroz šumu, preko grebena, do sledećeg vidikovca. Pešačenje traje oko 40 minuta u oba pravca, preko pretežno ravnog terena, bez zahtevnih deonica. Ovo je odlična mogućnost za posetioce koji vole pešačenje u prirodi.

Tri veštačka jezera nesvakidašnje lepote, Zlatarsko, Sjeničko i Radoinjsko, kao i manastiri Mileševa kod Prijepolja, Banja u Priboju, crkve brvnare u Kućanima i Radijevićima i druge srednjovekovne crkve i manastiri, te dobro očuvani tradicionalni običaji i izuzetna srdačnost domaćina, upotpunjuju turističku ponudu planine Zlatara, za koji mnogi posetioci tvrde da je najlepša planina u Srbiji. Kvalitetna trava i ekstenzivni uzgoj mlečnih grla koja slobodno pasu na pašnjacima Zlatara, garantuju izvanredan kvalitet punomasnog mleka koje se u procesu zrenja prenosi na prepoznatljivi i neponovljivi autohtoni zlatarski sir. Zlatarski sir je jedan od najpoznatijih autohtonih mlečnih proizvoda Srbije, zaštićeni brand novovaroškog kraja i neponovljiv proizvod koji je nemoguće falsifikovati. U opštini Nova Varoš je regitrovano desetak proizvođača zlatarskog sira, čiji kvalitet oduševljava posetioce Zlatara i potrošače.

Na prostoru turističke regije Zapadna Srbija obeleženo je 15 biciklističkih ruta, ukupne dužine oko 400 km za ljubitelje prirode i aktivnog odmora. Na ovaj način, markiranim stazama spojene su turističke destinacije Zapadne Srbije, a turistima i lokalnom stanovništvu omogućeno je da izaberu stazu prema svojim fizičkim mogućnostima i atrakcijama koje nameravaju da posete. Zlatibor je spojen sa Tarom preko Mokre gore, Divčibare sa prostorom Užica, Kosjerića i Požege. Arilje i Ivanjica spojeni su sa Golijom, Uvcom, Pešterom, Zlatarom i Prijepoljem. Biciklističke rute obeležene su turističkom signalizacijom, na rutama su postavljene drvene nadstrešnice i klupe za odmor biciklista, pešaka i planinara. Za potrebe aktivnog odmora u Srbiji obezbeđen je i određen broj bicikala, koje se mogu iznajmiti.

Nedavno je ispred hotela Panorama, pored hotela Zlatarski zlatnik otvoren Avantura Park u kome posetioci istinski uživaju, trudeći se da pređu sa drveta na drvo, prevaziđu prepone i sigurnosnim sajlama “prelete” razdaljine… Posetiocima Zlatara toplo preporučujemo ove zanimljive aktivnosti !

SHARE IT: