Muzej vina ‘Zlatna kruna’ Topola

Muzej vina ‘Zlatna kruna’ Topola

Muzej vina Zlatna kruna u Topoli na Oplencu je jedinstvena i izuzetno dragocena zbirka preko 500 vinskih predmeta čiji sadržaj je neumorni bračni par Rapajić decenijama brižljivo istraživao, sakupljao i koristio za svoja stručna izdanja o vinskoj tradiciji i nasleđu Srbije i tajnama proizvodnje rakije i vina na ovim prostorima. Muzej vina Zlatna kruna se nalazi u Vili Biserka na Oplencu, u srcu vinorodne Šumadije, neposredno uz čuvenu istorijsku celinu Kraljevske Zadužbine Kralja Petra Prvog i Crkve Svetog Đorđa /koju obavezno treba posetiti!/, potpuno okruženu kraljevskim vinogradima i prekrasnim parkom. Muzej Zlatna kruna u Topoli je otvoren u oktobru 2024. godine u istorijskom mestu Oplencu, u blizini Vinogradareve kuće i lepo uređenog Kraljevog parka, od kada je postala dom vinara, ljubitelja i poštovalaca vina i bogate vinarske tradicije Srbije.

Zoran Rapajić je, osim uspešnog posla izdavaštva više knjiga i vodiča sa vinsko-turističkom tematikom, posvećen i jednoj drugoj svojoj ljubavi – vinu i vinogradarstu. Tako je bio autor projekta Saobraćajna signalizacija na vinskim putevima Srbije – označavanja putokaza – obeležavanja vinarija, vinogradara, pojedinaca, malih proizvodača, udruženja i ostalih činalaca koji svojim delovanjem doprinose razvoju integralnog proizvoda Srbije kao turističke destinacije. Ovim projektom su određeni vinski putevi Srbije i uspešno obeležene vinske regije Srbije, što danas posetiocima omogućava zanimljive posete, nepoznate i uzbudljive vinske priče i upoznavanje vinarija i kvalitetnih vina Srbije.

Jedinstvena zbirka Muzeja vina Zlatna kruna u Topoli je organizovana na nekoliko nivoa lepo preuređene vile, površine oko 270 m2, okružene četinarima. Ona obuhvata raskošan skup raznovrsnih istorijskih dokumenata i predmeta, vinskih instrumenata i alata, vinskih promotivnih reklama, knjiga, etiketa prvih penušavaca, retkih arhivskih vina, povelja, svedočanstava  o začecima i značaju vinskog zadrugarstva, umetničkih slika, fotografija Martina Candira, slika Milutina Dedića i Save Stojkova, radova od slame Marije Orčić i vinorela Mire Kovačević, kao i drugih umetničkih dela i drugog materijala o jedinstvenoj vinskoj istoriji vladarskih, kraljevskih porodica Karđorđević i Obrenović, postavljenih po zanimljivim pričama i epohama koje predstavljaju. Najstariji izloženi eksponat u Muzeju vina je ćirilična Tapija iz 1832. godine za kupovinu vinograda, a među najstarijim izloženim predmetima je Ebulioskop, uređaj za merenje maligana u širi iz 1850. godine koji je sa originalnom kutijom kupljen u Beloj Palanci, što se danas retko može naći.

Zahvaljujući prijateljstvu sa Milomirom Milosavljevićem, vlasnikom vinarije Villa Vina, Zoran je došao do najvrednijeg eksponata izloženog u muzeju – originalno začepljene boce Župske Ružice iz 1932. godine. Deo stalne postavke Muzeja vina Zlatna kruna je takođe predstavljao autorsku izložbu “Vinska kraljevska Srbija u 12 priča, održanu 2023. godine u Kući Legata u Beogradu. Budući da su osnivači i vlasnici Muzeja Zlatna kruna predvideli brojne sadržaje i pogodnosti posetiocima tokom poseta njihovog Muzeja, pripremili su i brojne zanimljive vinske priče, ali i interaktivne mogućnosti i korišćenje QR kodova koji vode do raznih svetskih jezika objavljenih na njihovom sajtu i pomažu razumevanju tumačenja vinskog nasleđa Srbije.

Vinarija Kraljice Marije u Demir Kapiji i Kraljevska vinarija i Muzej vina Zlatna kruna u Topoli su neraskidivo i blisko povezane. Vinarija Kraljice Marije je jedna od najstarijih na Balkanu /izgrađena 30-tih godina 20. veka/ i nalazi se na jednom od najlepših i najuređenijih imanja kralja Aleksandra Prvog Karađorđevića, na jugu Makedonije, kod Demir Kapije, na lepo uređenom imanju površine 2700 hektara.

Posle razgledanje izloženih eksponata i uživanja u jedinstveno zanimljivim Zoranovim pričama o svakom izloženom predmetu, u Muzeju vina Zlatna kruna je moguća degustacija odabranih vina vinskog regiona Šumadije za grupe veličine do 15 posetilaca. Proba vina u Muzeju vina Zlatna kruna obuhvata 2 mogućnosti – Autohtona Srbija koja uključuje piće dobrodošlice – čuvenu lozu od tamjanike Vinarije Milosavljević, posle čega slede tri vrste odabranih originalnih vina koja se pažlivo slažu sa odgovarajućim posluženjem tradicionalne hrane – sir, dimljeni proizvodi, domaći hleb. Druga mogućnost probe vina u Muzeju vina Zlatna kruna je Kraljevska degustacija koja traje nešto duže /oko 1,5 sat/ i takođe uključuje piće dobrodošlice – jedinstveno penušavo vino Trijumf vinarije Aleksandrović i 3 etikete preporučenih-reprezentativnih vinarija vinske regije Šumadije /Sauvignon Blanc Kraljevske Vinarije, Varijanta Rose Vinarije Aleksandrovic i crveni Cabernet Sauvignon Reserve Vinarije Radovanović/, takođe uz posluženje sira i dimljenih proizvoda. Po najavi, postoji mogućnost organizovanja drugih vrsta /dužih i sveobuhvatnijih/ proba vina team-building stila /motivacionog putovanja i druženja sa posebno složenom hranom/ ili proba vina koju ponosno vode čuveni somelijeri, govoreći o magiji u kojoj nastaju visoko-kvalitetna vina.

Većem broju posetilaca su na raspolaganju sadržaji i doživljaji obližnjeg Hotela Oplenac /prostrana originalna vinarija – vinski podrum Stari Oplenac, udoban restoran, raznovrsne degustacije vina i posluženja uparene hrane, sala za sastanke, udoban smeštaj, wellness-spa sadražaji sa zatvorenim bazenom, parking/. Muzej vina Zlatna kruna na Oplencu u Topoli takođe obuhvata i bogatu vinoteku i suvenirnicu, gde posetioci mogu kupiti odabrana vina po preporuci domaćina, kao i originalne suvenire i rukotvorine za lepe uspomene na posetu ove zanimljive vinske zbirke u srcu Šumadije. 

SHARE IT: