Etno Konačište Konak Jagodina
Opština Jagodina je grad u centralnoj Srbiji, pored autoputa Beograd-Niš, sa oko 36.000 stanovnika, tj 70.000 stanovnika u 53 seoska naselja. Kroz Jagodinu protiče reka Belica, koja se uliva se u Veliku Moravu severno od Jagodine kod sela Laništa, kao njena leva pritoka. Jagodina se pod tim imenom pominje za vreme Turaka kada su naselili ovaj deo Srbije i nazvali naselje Jagodina palanka. Ovo ime se zadržalo do 1946. godine, kada ga komunisti menjuju u Svetozarevo, po komunisti Svetozaru Markoviću. Na referendumu 1992. godine se vraća staro ime grada Jagodine. U selu Panjevac, današnjem Kočinom selu je rođen čuveni vođa srpskih četničkih dobrovoljaca u Austrijsko-turskom ratu iz 1787-1791. godine, kapetan Korun Koča Anđelković koji je najviše ratovao u Pomoravlju i okolini Jagodine. velika prepada na turske transporte
Šetalište potok ”Đurđevo brdo” je prekrasan i lepo uređen park sa klupama, cvećem, potokom, izvorskom vodom i česmom, što je odličan prostor za uživanje, odmor i šetnju. Park Đurđevo brdo je simbol grada Jagodine koji od 2015. godine predstavlja lepo uređen prostor bogat raskošnim drvećem, cvećem I zelenilom, stazama za šetnju, klupama, ljuljaškama i klackalicama za decu, kao i letnjom pozornicom i sistemom fontana dužine 122 metara. Ovaj lepo uređen jagodinski park je nosio ime i đačkog parka, jer su ga svakodnevno posećivali gimnazijalci i učiteljci. Tokom komunističkog doba je uspostavljena tradicija prvomajskog uranka na Đurđevom brdu. Prirodna i mirna atmosfera parka u Jagodini danas pruža odlične mogućnosti za odmor, uživanje, okrepljenje, kao i mogućnost posete kulturnih ili umetničkih događaja na Letnjoj pozornici i letnjoj bašti, odnosno upoznavanje obližnjih znamenitosti Jagodine – Zoološkog vrta, Muzeja voštanih figura, Aqua parka….
Po putopiscu Feliksu Kanicu, na mestu današnjeg Đurđevog brda je bilo rimsko utvrđenje i mala crkva za koju se po nekim izvorima navodi da ju je sagradio despot Đurađ Branković, po kome je brdo nazvano. Početkom 20. veka, sin ciganskog kneza Atanasija Ivanovića – Tase Aračlije poreklom iz Jagodine (1801-1896) koji je službovao u Carigradu i Beogradu, Stevan Ivanović, zaveštao je Opštini Jagodine svoje imanje zvano aračlijski potok na Đurđevom brdu, pod uslovom da se u njemu napravi javni park. Opština je održala obećanje, te je 1904. godine uredila park i podigla Letnji paviljon, koji je posle više obnova dobio oblik kafane „Lovački restoran“. 1904. godine je na ulazu u Aračlijski potok podignuta spomen česma u znak zahvalnosti Stevanu Ivanoviću, na kojoj je ploča sa tekstom „Blagodarna opština Jagodinska,1904. darodavcu Stevi A. Ivanoviću, za uspomenu pokojnih oca Atanasija Ivanovića-Aračlije, majke Sofije, i brata Pere i sestre Jelene“. Na spomen česmi u jagodnskom parku se i danas osvežavaju posetioci, a lokalno stanovništvo snabdeva izvorskom vodom. Sa Đurđevog brda se pruža prekrasan pogled na okolinu Jagodine.
Na samom vrhu Đurđevog brda, odnosno izletišta Potok je 2009. godine počeo je sa radom Etno Kuća Konak – novi objekat u sklopu firme Fontana Jagodina. Ceo objekat Etno Konačišta Konak je urađen u etno stilu, od prirodnih materijala, u kojima preovladava drvo. Smeštaj je organizovan u 4 dvokrevetne sobe sa odvojenim ležajevima, laminat podovima, mini frižiderom, garderoberom, centralnim grejanjem, kupatilima sa tušem. U ponudi restorana objekta Konak Jagodina sa otvorenim ognjištem je stara tradicionalna kuhinja, sa davno zaboravljenim jelima pripremljenim po receptima naših baka. Posetioci Konačišta i restorana Konak Jagodina uživaju u ukusnim jelima kojih se prisećaju starije generacije – svadbarskom kupusu, podvarku, punjenim paprikama, čorbastom pasulju, jagnjetini i jaretini ispod sača i ukusima koji podsećaju kako se nekad dobro i zdravo jelo. Sa terase restorana i konačišta Konak Jagodina gosti uživaju u jedinstveno lepom pogledu na grad i čistom vazduhu, što uz ukusnu hranu pruža uslove za odmor, uživanje i opuštanje.