Blagoevgrad Bugarska
Blagoevgrad je grad u oblasti Planine-Nacionalnog Parka Pirin, nekadašnje srpske oblasti i kasnije Pirinske Makedonije, sa oko 76000 stanovnika koji je i administrativni centar istoimene pokrajine današnje jugozapadne Bugarske. Blagoevgrad se nalazi na obali reke Blagoevgradske Bistrice u jugozapadnom podnožju planine Rile, u dolini reke Strume, oko 100 km južno od Sofije – prestonice Bugarske i blizu tromeđe Balkana – grčke, srpske makedonske granice. Blagoevgrad je privredni i kulturni centar jugozapadne Bugarske i poznati banjski centar sa oko 40 % svih mineralnih lekovitih izvora Bugarske. Blagoevgrad se graniči sa sledećim okruzima: Smoljan, Pazardžik, Sofia i Ćustendil, u kojima su sačuvani autentični običaji i tradicije Bugarske.
Lepa i očuvana priroda nacionalnih parkova i zaštićenih prirodnih područja oko Blagoevgrada daje značajne prednosti i mogućnosti za odmor i turističke posete ovog grada i okoline. Blagoevgrad je polazna tačka za putovanje do manastira Rile, turističkih i planinarskih ruta koje vode na prekrasne planine Rilu i Pirin, kao i za ljupki grad-muzej Melnik. Oblast Blagoevgrada obuhvata delove tri najveće i najveličanstvenije bugarske planine – Rile, Pirina i Rodopa, a veoma je poznata pod nazivom regiona Pirin, koga odlikuje jedinstveni geografski položaj, fizička lepota okolnih planinskih vrhova i bogatstvo flore i faune. Zahvaljujući živopisnim jezerima i rekama, Blagoevgrad stalno ima čistu i svežu izvorsku vodu. Imena lokalnih reka Bistrice, Glazene, Strume i Meste odjekuju u pesmama i folklorom regiona.
Tragovi naselja današnjeg Blagoevgrada datiraju od 3000 godina pre nove ere. Današnji grad Blagoevgrad je nastao na mestu drevnog tračkog naselja Skaptopara, u privlačnom i za život veoma pogodnom regionu mineralnih izvora, plodnih polja i drevnih šuma. Vremenom je naselje nosilo ime Srbinovo, pa Gornja Džumaja u Pirinskoj Makedoniji, a 1934. je preimenovano u selo Brežani. Oblast sela Srbinova je posle propasti srpskog srednjovekovnog carstva, turskog osvajanja i bitke na Marici, 1371. godine, sa ostalim pirinskim regionima bila deo osmanske imperije. Ova oblast je ostala posed vlastelinske porodice Dejanovića do 1395. godine, kada pada pod tursku upravu. U turskim analima iz 1576. godine se ovo mesto pominje kao dva sela – Srbične i Serbin Derbend, ali već 1650. godine je ime objedinjeno u selo Srbinovo, sa 105 hrišćanskih domaćinstava. U crkvenoj organizaciji su selo Srbinovo i deo stare Samokovske Eparhije bili deo Srpske Patrijaršije sa sedištem u Peći do 1766. godine, a kasnije podpadaju pod grčku Patrijaršiju u Carigradu.
Naselje je u 1502. godini bio poznato kao Gorna Dzhumaia – Gornja Džumaja (gornja trgovačka oblast). Kasnije je naselje nosilo ime Bania (kupatilo). Za vreme turske vladavine je današnji Blagoevgrad je bio važno utvrđenje na raskršću puteva i kontrolisalo puteve ka jugu, između Sofije i Soluna, duž reke Strume. Posle Berlinskog kongresa (1878. godine), grad je ostao u granicama Osmanskog carstva i postao centar otpora i borbe za nacionalno jedinstvo. Lokalno stanovništvo je uzelo aktivnu ulogu u Ilindenskom – Preobraženjskom ustanku (1903. godine), a 5. oktobra 1912. godine je grad bio oslobođen.
Posle Prvog svetskog rata je Blagoevgrad postao veliki centar trgovine duvanom, drvetom i zanatskim predmetima i rukotvorinama. Grad je nazvan 1950. godine po Dimitriju Blagoevu, osnivaču bugarske komunističke partije. Stare, belo okrečene kuće sa masivnim drvenim gredama u delu Varoša su očuvane i dobro obnovljene i čine pešačku zonu jedinstveno očuvanog etnografskog rezervata arhitekture 19. veka sa hotelom, smeštajnim kapacitetima, brojnim restoranima, kafićima, buticima, radnjicama… Istorijski muzej Blagoevgrada se takođe nalazi u okrugu Varoš, u autentičnom objektu u stilu tipičnom za Nacionalni Preporod, sa bogatim zbirkama arheologije, etnografije i prirode. Crkva Vavedenja presvete Bogorodice u Varoši u Blagoevgradu je osvećena 1844. godine , a završena je i oslikana tokom narednih 50 godina. Kuća Georgija Izmirlieva – makedonskog dečaka koji je učestvovao u oslobodilačkom pokretu, takođe se nalazi u blagoevgradskom kvartu Varoš. Gradsko jezgro je poznato kao Trg Makedonije, sa spomenikom revolucionaru Gocetu Delčevu i obnovljenim domom kulture, u kome se nalazi Opera.
Glavni međunarodni pravci koji povezuju juđnu Bugarsku sa Grčkom i Republikom Severnom Makedonijom, kao i međunarodna linija Beograd – Sofija – Atina i EU koridor 4 prolaze kroz okrug Blagoevgrada. Klima Blagoevgrada varira od umereno kontinentalne do mediteranske u južnim delovima okruga, kao u Sandanskom – gradu sa najtoplijom prosečnom godišnjom temperaturom u Bugarskoj. Blagoevgrad je glavni univerzitetski centar ovog dela Bugarske u kome se nalaze Američki univerzitet u Bugarskoj i Neofit Rilski jugozapadni Univerzitet. Blagoevgrad je takođe poznat po svom lepom i funkcionalno uređenom centru koji je sav popločan mermerom u stilu nekadašnje gradnje tokom komunističkog perioda. Grad Blagoevgrad je pun mladih ljudi koji uživaju da se druženju u brojnim barovima, kafeima, tradicionalnim restoranima i noćnim klubovima …..
Razlog je grad i ski centar jugozapadne Bugarske u dolini Razlog, 56 km jugoistočno od Blagoevgrada. Svi hoteli u Razlogu nude shuttle autobuse do skijališta i ski-staza koje su udaljene samo 8 km od grada. Ovde su usklađeni istorija, kultura i prirodne znamenitosti radi nezaboravnih utisaka i doživljaja. Grad Razlog ponosno čuva duh kulture bugarskog preporoda, jer se ovde nalazi 41 residencijalih građevina iz doba Preporoda Bugarske – Čepinova kuća koja ima odlike spomenika kulture, Kuća Parapunov u kojoj se nalazi Istorijski muzej i predstavlja način i stil života stanovnika u doba Preporoda, Kuća Kiprevata…. Građevine u starom delu grada Razloga potiču iz 30-tih godina prošlog veka, prijatni zeleni parkovi, velika količina sveže vode i pogled na Pirin i Rilu pružaju posetiocima jedinstvena osećanja. Grad Razlog je početna tačka brojnih zanimljivih pešačkih ruta koje vode do prekrasnih prirodnih znamenitosti i istorijskih mesta. U gradu Razlogu se održava jedna od najzanimljivijih povorki kukera /pantomimičara/ Bugarske. Festival “Strachevata” u Razlogu je nastavak novogodišnjeg slavlja kada ceo grad oživi i odjekuje zvukom zvona 1500 kukera koji se takmiče u nekoliko kategorija – predstavljanje tradicije Kukera, očuvanje nasleđa i prenošenje kulturnih odlika, isticanje tradicije regiona u nastupima maskiranih i kostimiranih izvođača – kukera. Mineralni izvori na području grada Razloga su samo dodatna potvrda vrhunske darežljivosti prirode u ovoj dolini.
Lokaliteti i znamenitosti u blizini Blagoevgrada koje treba posetiti : Park Bačinovo, samo 3,5 km od grada, Odmaralište Bodrost na severozapadnoj strani planine Rile koje nudi brojne vile i bungalove za odmor i oporavak tokom cele godine, kao i izuzetno lepe zemljane piramide sa kamenim završecima pod imenom Stob piramide.