Blagoevgrad Bugarska

Blagoevgrad je grad u oblasti Planine-Nacionalnog Parka Pirin, nekadašnje srpske oblasti i kasnije Pirinske Makedonije, sa oko 76000 stanovnika koji je i administrativni centar istoimene pokrajine današnje jugozapadne Bugarske. Blagoevgrad se nalazi na obali reke Blagoevgradske Bistrice u jugozapadnom podnožju planine Rile, u dolini reke Strume, oko 100 km južno od Sofije – prestonice Bugarske i blizu tromeđe Balkana – grčke, srpske makedonske granice. Blagoevgrad je privredni i kulturni centar jugozapadne Bugarske i poznati banjski centar sa oko 40 % svih mineralnih lekovitih izvora Bugarske. Blagoevgrad se graniči sa sledećim okruzima: Smoljan, Pazardžik, Sofia i Ćustendil, u kojima su sačuvani autentični običaji i tradicije Bugarske.
Lepa i očuvana priroda nacionalnih parkova i zaštićenih prirodnih područja oko Blagoevgrada daje značajne prednosti i mogućnosti za odmor i turističke posete ovog grada i okoline. Blagoevgrad je polazna tačka za putovanje do manastira Rile, turističkih i planinarskih ruta koje vode na prekrasne planine Rilu i Pirin, kao i za ljupki grad-muzej Melnik. Oblast Blagoevgrada obuhvata delove tri najveće i najveličanstvenije bugarske planine – Rile, Pirina i Rodopa, a veoma je poznata pod nazivom regiona Pirin, koga odlikuje jedinstveni geografski položaj, fizička lepota okolnih planinskih vrhova i bogatstvo flore i faune. Zahvaljujući živopisnim jezerima i rekama, Blagoevgrad stalno ima čistu i svežu izvorsku vodu. Imena lokalnih reka Bistrice, Glazene, Strume i Meste odjekuju u pesmama i folklorom regiona.

Tragovi naselja današnjeg Blagoevgrada datiraju od 3000 godina pre nove ere. Današnji grad Blagoevgrad je nastao na mestu drevnog tračkog naselja Skaptopara, u privlačnom i za život veoma pogodnom regionu mineralnih izvora, plodnih polja i drevnih šuma. Vremenom je naselje nosilo ime Srbinovo, pa Gornja Džumaja u Pirinskoj Makedoniji, a 1934. je preimenovano u selo Brežani. Oblast sela Srbinova je posle propasti srpskog srednjovekovnog carstva, turskog osvajanja i bitke na Marici, 1371. godine, sa ostalim pirinskim regionima bila deo osmanske imperije. Ova oblast je ostala posed vlastelinske porodice Dejanovića do 1395. godine, kada pada pod tursku upravu. U turskim analima iz 1576. godine se ovo mesto pominje kao dva sela – Srbične i Serbin Derbend, ali već 1650. godine je ime objedinjeno u selo Srbinovo, sa 105 hrišćanskih domaćinstava. U crkvenoj organizaciji su selo Srbinovo i deo stare Samokovske Eparhije bili deo Srpske Patrijaršije sa sedištem u Peći do 1766. godine, a kasnije podpadaju pod grčku Patrijaršiju u Carigradu.

Naselje je u 1502. godini bio poznato kao Gorna DzhumaiaGornja Džumaja (gornja trgovačka oblast). Kasnije je naselje nosilo ime Bania (kupatilo). Za vreme turske vladavine je današnji Blagoevgrad je bio važno utvrđenje na raskršću puteva i kontrolisalo puteve ka jugu, između Sofije i Soluna, duž reke Strume. Posle Berlinskog kongresa (1878. godine), grad je ostao u granicama Osmanskog carstva i postao centar otpora i borbe za nacionalno jedinstvo. Lokalno stanovništvo je uzelo aktivnu ulogu u Ilindenskom – Preobraženjskom ustanku (1903. godine), a 5. oktobra 1912. godine je grad bio oslobođen.

Posle Prvog svetskog rata je Blagoevgrad postao veliki centar trgovine duvanom, drvetom i zanatskim predmetima i rukotvorinama. Grad je nazvan 1950. godine po Dimitriju Blagoevu, osnivaču bugarske komunističke partije. Stare, belo okrečene kuće sa masivnim drvenim gredama u delu Varoša su očuvane i dobro obnovljene i čine pešačku zonu jedinstveno očuvanog etnografskog rezervata arhitekture 19. veka sa hotelom, smeštajnim kapacitetima, brojnim restoranima, kafićima, buticima, radnjicama… Istorijski muzej Blagoevgrada se takođe nalazi u okrugu Varoš, u autentičnom objektu u stilu tipičnom za Nacionalni Preporod, sa bogatim zbirkama arheologije, etnografije i prirode. Crkva Vavedenja presvete Bogorodice u Varoši u Blagoevgradu je osvećena 1844. godine , a završena je i oslikana tokom narednih 50 godina. Kuća Georgija Izmirlieva – makedonskog dečaka koji je učestvovao u oslobodilačkom pokretu, takođe se nalazi u blagoevgradskom kvartu Varoš. Gradsko jezgro je poznato kao Trg Makedonije, sa spomenikom revolucionaru Gocetu Delčevu i obnovljenim domom kulture, u kome se nalazi Opera.

Glavni međunarodni pravci koji povezuju juđnu Bugarsku sa Grčkom i Republikom Severnom Makedonijom, kao i međunarodna linija Beograd – Sofija – Atina i EU koridor 4 prolaze kroz okrug Blagoevgrada. Klima Blagoevgrada varira od umereno kontinentalne do mediteranske u južnim delovima okruga, kao u Sandanskom – gradu sa najtoplijom prosečnom godišnjom temperaturom u Bugarskoj. Blagoevgrad je glavni univerzitetski centar ovog dela Bugarske u kome se nalaze Američki univerzitet u Bugarskoj i Neofit Rilski jugozapadni Univerzitet. Blagoevgrad je takođe poznat po svom lepom i funkcionalno uređenom centru koji je sav popločan mermerom u stilu nekadašnje gradnje tokom komunističkog perioda. Grad Blagoevgrad je pun mladih ljudi koji uživaju da se druženju u brojnim barovima, kafeima, tradicionalnim restoranima i noćnim klubovima …..

Razlog je grad i ski centar jugozapadne Bugarske u dolini Razlog, 56 km jugoistočno od Blagoevgrada. Svi hoteli u Razlogu nude shuttle autobuse do skijališta i ski-staza koje su udaljene samo 8 km od grada. Ovde su usklađeni istorija, kultura i prirodne znamenitosti radi nezaboravnih utisaka i doživljaja. Grad Razlog ponosno čuva duh kulture bugarskog preporoda, jer se ovde nalazi 41 residencijalih građevina iz doba Preporoda Bugarske – Čepinova kuća koja ima odlike spomenika kulture, Kuća Parapunov u kojoj se nalazi Istorijski muzej i predstavlja način i stil života stanovnika u doba Preporoda, Kuća Kiprevata…. Građevine u starom delu grada Razloga potiču iz 30-tih godina prošlog veka, prijatni zeleni parkovi, velika količina sveže vode i pogled na Pirin i Rilu pružaju posetiocima jedinstvena osećanja. Grad Razlog je početna tačka brojnih zanimljivih pešačkih ruta koje vode do prekrasnih prirodnih znamenitosti i istorijskih mesta. U gradu Razlogu se održava jedna od najzanimljivijih povorki kukera /pantomimičara/ Bugarske. FestivalStrachevata” u Razlogu je nastavak novogodišnjeg slavlja kada ceo grad oživi i odjekuje zvukom zvona 1500 kukera koji se takmiče u nekoliko kategorija – predstavljanje tradicije Kukera, očuvanje nasleđa i prenošenje kulturnih odlika, isticanje tradicije regiona u nastupima maskiranih i kostimiranih izvođača – kukera. Mineralni izvori na području grada Razloga su samo dodatna potvrda vrhunske darežljivosti prirode u ovoj dolini.
Lokaliteti i znamenitosti u blizini Blagoevgrada koje treba posetiti : Park Bačinovo, samo 3,5 km od grada, Odmaralište Bodrost na severozapadnoj strani planine Rile koje nudi brojne vile i bungalove za odmor i oporavak tokom cele godine, kao i izuzetno lepe zemljane piramide sa kamenim završecima pod imenom Stob piramide.

SHARE IT: